Budowa ziemianki

2021-02-21
IGOR

Jeśli myślisz o niezależności żywieniowej, to ziemianka jest prawdziwym skarbem naturalnego samowystarczalnego gospodarstwa. Energię wkładamy tylko na początku – podczas jej budowy. Później przez sto, dwieście lat, ziemianka zapewnia nam za darmo chłodzenie w lecie, ogrzewanie w zimie i wysoką wilgotność, idealną do przechowywania wielu warzyw i owoców. Wszystko to w oparciu o pasywną energię termiczną ziemi oraz prostą wentylację.

Nasza ziemianka spisuje się wybornie i postanowiłem podzielić się jej planami. Niestety podczas budowy nie myślałem o skrupulatnej dokumentacji tego budynku gospodarczego. Wykonawca ziemianki, mój sąsiad-artysta, dostał proste instrukcje - „wybuduj mi w tej skarpie ziemiankę o rozmiarach około 3.5m x 2.5 m. Ma być ładna, trwała i funkcjonalna”. Na podstawie tej specyfikacji powstała ziemianka, która jest nieoceniona w przechowywaniu jedzenia, ale nadaje się również do uprawy grzybów, przechowywania roślin, zrazów i rozsad, dojrzewania sera czy gromadzenia ziemi na wiosenne rozsady, gdy kompost jest jeszcze pod śniegiem.

Mam nadzieję, że załączone zdjęcia i plany pozwolą Ci zbudować Twoją wymarzoną ziemiankę.

Ziemianka jest umiejscowiona w naturalnie uformowanej skarpie tuż pod domem. Przed budową skarpa w tym miejscu została usunięta.

Główna część ziemianki ma wymiary 350cm x 260cm, a wchodzi się do niej korytarzem po kilku stopniach w dół. To rozwiązanie było dobrane do wielkości skarpy i ukształtowania terenu.

Ściany spoczywają na zbrojonym fundamencie, a na podłodze jest klepisko.

Cała ziemianka zbudowana jest z lokalnego kamienia i nie jest izolowana.

Wentylacja oparta jest o dwa wloty powietrza umiejscowione na obu krótszych ścianach. Rury wentylacyjne idą następnie w ziemi lekko w dół na długości ok. 7 metrów. Dzięki temu wyrównuje się stopniowo temperatura wchodzącego powietrza.

W suficie są dwa dwa pionowe wyloty wentylacyjne. Cała wentylacja jest zbudowana z pomarańczowych rur kanalizacyjnych 110. Na zewnątrz po stronie wlotów są zainstalowane kratki zapobiegające wchodzeniem gryzoni.

Dach ziemianki składa się z części ozdobnej wykonanej z kamienia w formie sklepienia.

Nad tą warstwą jest wylewka żelbetowa.

To dodatkowe wzmocnienie wynika z faktu, iż tuż obok, prawie na dachu ziemianki parkujemy samochód, a czasem przejeżdża tam traktor. Wylewka jest przykryta membraną izolacyjną i całość została obsypana ziemią przywracając pierwotny kształt skarpy w tym miejscu. Na górze rosną krzewy ozdobne i kwiaty.

Na dziś jedynym umeblowaniem ziemianki są dwa regały dębowe. Użycie dębu jest tutaj kluczowe, bo przy wilgotności 85% i więcej panują tam idealne warunki dla rozwoju grzybów. Deska świerkowa w dwa lata zamienia się w kompost.

Jeśli te instrukcje były dla Ciebie przydatne, to daj koniecznie znać i pochwal się Twoją ziemianką. Zachęcam do śledzenia aktualności z naszego samowystarczalnego gospodarstwa na stronie Akademii Przyziemnych Umiejętności na FB. W przyszłości napiszę więcej o doświadczeniach z przechowywania jedzenia w ziemiance oraz o innych jej zastosowaniach. Pierwsze eksperymenty z hodowlą grzybów były obiecujące i zamierzam wykorzystać ziemiankę do załatania „głodnego okresu” - czasu przednówka.

Jeśli jeszcze nie nadszedł dla Ciebie czas na budowę piwniczki ziemnej, możesz swoje plony przechowywać w prostej podziemnej skrzyni - tutaj znajdziesz opis. Znajdziesz tam również ciekawą listę obrazującą ilość poszczególnych warzyw, które trzeba zgromadzić, by wyżywić pięcioosobową rodzinę. Ta ziemianka 1.0 w formie zakopanej skrzyni nieźle się sprawdzała. Jej główną wadą był trudny dostęp (w zimie zawsze była przysypana sporą warstwą śniegu), niewielkie rozmiary oraz duża ilość gryzoni, które bez trudu wykopały sobie tunele. Zrobiłem ją w jedno popołudnie, więc relacja włożonej energii do osiągniętej funkcjonalności była korzystna.

A tak wygląda nasza ziemianka dzisiaj, w środku zimy.

Wizualizację ziemianki wykonał dla mnie młody zdolny Dominik Pyra. Ja z kolei zaproponowałem mu, by swoją stronę internetową-wizytówkę zbudował za darmo w oparciu o rozwijany przeze mnie i moich kolegów kreator stron internetowych Najszybsza.pl. Zarówna ta, jak i wszystkie inne moje strony są wykonane w tym kreatorze i polecam Ci go do Twoich projektów. Nie znam prostszego narzędzia do budowy preferowanych przez wyszukiwarki stron internetowych.

Jeśli ten temat Cię zainteresował, to polecam również:

Ziemianka - opis mojej pierwszej ziemianki, a w zasadzie dołu ziemnego. Może takie proste rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie na początek?

Obserwuj dyskusję lub napisz komentarz do tego posta na naszej stronie FB

18.02.2021 Jak zbudować własną piwniczkę ziemną? Prezentujemy szczegółowe plany naszej piwniczki ziemnej.

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone